Koszty budowy dachu są dosyć obszerne. Jest to praca karkołomna i ciężka, przy jakiej pracuje przynajmniej parę osób. Są to doświadczeni fachowcy, dekarze, którzy kryli już niejeden dach. Ich praca przynosi pewien wydatek pieniężny – powinniśmy im zapłacić za ciężką harówkę, w szeregu przypadków w kłopotliwych warunkach, w upale. Musimy także nabyć potrzebne szczegóły – a te są w rzeczywistości dosyć drogie. Na ogół koszt krycia dachu to kilkanaście tysięcy złotych. 

To istotna suma, jaką powinniśmy mieć, aby zakończyć budowę. A pokrycie murów dachem jest czynnością wieńczącą konstrukcję. Każdy dom ma jakkolwiek dach. To dach jest swego rodzaju ochroną. Nie jesteśmy w stanie zamieszkać w domu, jaki takiego dachu nie ma. Ludzie niezwykle w wielu przypadkach zaciągają kredyt na konstrukcję dachu. Na szczęście taki nakład pieniężny zdarza się raz na jakiś czas. Dachy są nadzwyczaj trwałe, wykonane są z wskazanych materiałów, dzięki czemu jesteśmy w stanie z nich korzystać przez dużo lat bez konieczności ich wymiany. Musimy tylko zadbać o regularną kontrolę stanu dachu naszego domu i ewentualne eliminowanie usterek – a te z całą pewnością co jakiś czas będą się pojawiać. Dużo dachów egzekwowanych jest z dachówek – już po nazwie tego szczegółu budowlanego wolno domyślić się do czego służy, do czego jest używany. 

Dachówki są niesłychanie odporne, w następstwie tego także dachy wykonane z tego typu materiałów z całą pewnością będą służyły przez długie lata, będą właściwej jakości. To, że dachówki są materiałem trwałym w żadnym wypadku nie oznacza, że nie ulegają uszkodzeniom – wręcz przeciwnie, takie niedociągnięcia zdarzają się na wszelkich dachach. Z niekiedy dachówki mogą się obluzować – w wyniku działania na nie warunków atmosferycznych, niekiedy łamią się, kruszą. Takie uszkodzone dachówki koniecznie wypada wymienić, by membrana epdm wyglądało porządnie. Jeżeli tego nie uczynimy dachówka może spaść i zrobić krzywdę osobie przechodzącej, dach może przeciekać. Regularnie musimy w takim razie robić przegląd stworzonego przez nas dachu – a nie jest to trudne. Wystarczy co kilka miesięcy wstąpić na dach – oczywiście uważając, by z niego nie spaść i obserwować, przyglądać się dachówkom, sprawdzać, czy nie są zniszczone. Takie defekty niejednokrotnie pojawiają się po zimie. Wygląd dachu ma dla nas duże znaczenie – zwłaszcza wtenczas, kiedy to my stawiamy sobie dom oraz mamy możliwość wyboru, jak taki dach będzie wyglądał. Zastanawiamy się wówczas nad przeróżnymi szczegółami – nad tym, jaki ma to być rodzaj dachu, z czego wykonany, w jaki sposób kryty, jaki ma być jego kolor czy ostatecznie, jaka ekipa nam taki dach wykona. Zdajemy sobie kwestię z tego, jak ciężka i niebezpieczna jest to praca. 

Wiemy też to, że krycie dachu to kosztowna kwestia. W następstwie tego musimy się do tego przygotować, również finansowo. Krycie dachu jest jednym z ostatnich detalów budowania domu. Kiedy już mamy dach możemy zabierać się za wykończenie wnętrza obiektu. Nic nie pada nam na głowę, jest ciepło. Gdy pokryjemy dachem mury już za krótki czas będziemy mogli wprowadzić się do wybudowanego budynku. Pozostaną do wykonania wyłącznie prace wykończeniowe – a te nie trwają aż tak długo. Dachy domów wyglądają nadzwyczaj różnie. Mają różne kształty i różnorodne barwy. Jest wiele przeróżnych typów dachów. My jesteśmy w stanie zdecydować się jedynie na jeden z nich. blacha tytan-cynk