Nasze zęby są niesłychanie istotne. Spełniają różne ważne funkcje. To naturalnie dzięki nim możemy drobić jedzenie pokarmy, jesteśmy w stanie gryźć. Właśnie dlatego również tak istotne jest, żeby zadbać o zęby. To kłopotliwe nie każdy o tym pamięta, by regularnie myć zęby, by chodzić na przeglądy do stomatologa. Jeżeli zatroszczymy się o osobiste zęby, o własny uśmiech z całą pewnością będą nam służyły długie lata, do spóźnionej starości. A o to nam chodzi i na tym powinno nam zależeć. Na przeglądy dentystyczne chodzimy do lekarzy dentystów. 

To naturalnie dentysta ma należytą wiedzę, wykształcenie, jednakowoż i uprawnienia, by leczyć nasze zęby, by dokonywać takich przeglądów dentystycznych. Praca dentysty być może nie należy do najprzyjemniejszy. To doktorowie mający nieustanny kontakt z klientem. Jako, że dbają o nasze zęby muszą zaglądać w nasze usta, powinny oglądać nasze zęby. Tylko w taki sposób mogą ocenić stan uzębienia. A zęby w pewnych sytuacjach niszczą się, bolą nas. Powinniśmy je regularnie leczyć. Musimy chodzić na inspekcje stomatologiczne do stomatologa. Musimy posiadać własnego przetestowanego lekarza dentystę. Wizytacje u stomatologa w szeregu przypadków stresują nas. To kłopotliwe leczenie zębów nie przynależy do najprzyjemniejszych. Nieraz jest ono ciężkie. Żeby ustrzec się częstego oraz ciężkiego leczenia zębów musimy regularnie chodzić do dentysty, aby kontrolować nasze ząbki, żeby sprawdzać, czy nie wdała się w nie próchnica, żeby być przekonanym, że mamy zdrowy uśmiech. Sami nie bylibyśmy w stanie skontrolować stanu uzębienia. 

Potrzebne są specjalistyczne narzędzia dentystyczne. Tylko dentysta oraz pomagający mu technik dentystyczny jest w stanie szczegółowo spowodować, czy nasze zęby są zdrowe. A różnie to bywa. Co poniektórzy z nas maja niezwykle słabe zęby, nieraz niszczą się oraz wymagają leczenia. Żeby uniknąć bolesnego leczenia kanałowego, aby zaleczyć dziurki, które dopiero się pojawiają, które nie są jeszcze wielkimi oraz ciężkimi dziurami musimy regularnie odwiedzać dentystę. To on dokona oceny zębów, to on oznajmi nam, czy mamy zęby zdrowe, czy jakiś ząb nadaje się do leczenia, czy konieczne jest jego usunięcie – usunięcie zęba jest ostatecznością. Nie pragniemy do tego dopuścić, nie chcemy posiadać usuwanych zębów. Na kontrolną wizytę do lekarza dentysty musimy udawać się przynajmniej dwa razy do roku. Jest to znakomity czas na to, by wykryć wszelakie nieprawidłowości w uzębieniu. Przez pół roku ma prawo bo rozwinąć się próchnica, możemy wykryć, że któryś ząb jest chory – mimo że kilka miesięcy wcześniej przeszliśmy rutynową kontrolę dentystyczną i dentysta zakomunikował nam, że wszystko z naszymi zębami jest w porządku. 

Takie kontrolne wizyty u stomatologa nie są boleściwe. Trwają w samej rzeczy krótko – pod warunkiem naturalnie, że nasze zęby są zdrowe. A w wielu przypadkach tak właśnie jest. By nasze ząbki były zdrowe musimy o nie troszczyć się w trafny sposób. Powinniśmy je nie jedynie myć, pielęgnować, jednak w razie potrzeby oraz leczyć. Im uprzednio przyuważymy, że w ząb wkradła się próchnica, że jest on przez nią atakowany, tym mniejsze krzywdy taka próchnica wyrządzi. Skutkiem tego także powinniśmy regularnie chodzić do dentysty, musimy leczyć zęby – nawet jeżeli obawiamy się takiego leczenia. A to kłopotliwe nie przystaje ono do najprzyjemniejszych.