Chociaż wydaje nam się, że rehabilitacja dotyczy wyłącznie osób po wypadkach, to tak w samej rzeczy jest trochę inaczej. Rehabilitacja bowiem dotycz nie tylko osób, którym coś się stało oraz chcemy przywrócić je do okresów świetności pod kątem ich sprawności fizycznej, lecz też osób, jakie mają jakiekolwiek dolegliwości ruchowe. Rehabilitacja może dotyczyć w związku z tym na przykład osoby, która ma kłopot z kolanami, bo cierpi na okropną bolesność, która jest wynikiem nadwagi lub otyłości, lub zwyrodnień spowodowanych na przykład intensywną oraz niekorzystną pracą. 

W takim wypadku osoby cierpiące poddaje się szczególnym zabiegom rehabilitacyjnych. Rehabilitacja może być darmowa bądź płatna, wszystko zależy od tego czy dana figura posiada ubezpieczenie zdrowotne, jakie są terminy u profesjonalisty – a niestety z doświadczenia wiemy, że terminy te bywają wybitnie długie i naturalnie od tego, czy posiadamy dobrą ilość gotówki, wówczas nie musimy czekać tylko od razu zapisujemy się na prywatną wizytę u najlepszego specjalisty. Nie wszelkie metody leczenia mogą wydawać się pozytywnie oddziałujące na nasz organizm ludzki. Z tego względu do każdego pacjenta powinna zostać indywidualnie dobrana słuszna forma leczenia, które doprowadzi do przywrócenia mu zdrowia. To właśnie dzięki temu na pewno taka jednostka jest w stanie dostrzec wiele zalet danego leczenia, które uwzględnia jej wymogi, jak i możliwości. Zapewne, jeżeli byłyby ustalone wygórowane cele, to dostrzegalny byłby u pacjenta brak motywacji, chęci współpracy. Trzeba od czegoś takiego dystansować się, selekcjonując chociażby zagadnienia rodzaju dziecięca rehabilitacja . Z tego względu ma obowiązek zostać ustalony taki proces rehabilitacji, który absolutnie będzie mu odpowiadał. To właśnie dzięki temu sam będzie z niego zaangażowany, a jest to czynnik bardzo ważny. 

Warto także odnotować, że są wskazane detale procesu rehabilitacji. Skupiają się one na przykład na uzgodnieniu inauguracyjnych celów danej rehabilitacji, diagnozie funkcjonalnej, ocenie efektywności rehabilitacji, objaśnienie rokowania, jak oraz modyfikacja celów, czy nawet danej metody rehabilitacji. To naturalnie dzięki braniu tego wszystkiego pod szczególną uwagę, dany pacjent ma prawo uzyskać specjalistyczną pomoc, która może dużo dla niego oznaczać. W rehabilitacji tak jak w każdej innej dyscyplinie potrzebne są pewnego rodzaju zasady, którymi kierują się fachowcy zajmujący się ćwiczeniami z tego aspektu. Pierwszą najistotniejszą zasadą jest fakt, że rehabilitantem nie może być każdy – rehabilitacja dziedzina do której należy się nadawać, zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym. Rehabilitant musi posiadać dobre przymiotniki, musi potrafić nawiązać kontakt z pacjentem, to niezmiernie istotne dla jego procesu rehabilitacji. Pacjent ma obowiązek czuć się w głównej mierze porządnie, inaczej nie będzie w stanie stosownie skupić się na procesie rehabilitacji oraz oddać się ćwiczeniom tak jak powinny być one wykonywane.