W budownictwie jednorodzinnym buduje się ściany obrzeżne, nośne, na parę sposobów. Ich solidność, izolacja wpływa na komfort lokalu mieszkalnego w takim domu i na oszczędności energii, co trzeba mieć na uwadze, chcąc uzyskać certyfikat energetyczny. Ściany trójwarstwowe budowane są z trzech typów materiałów budowlanych – warstwa wewnętrzna – z bloczków wapienno – piaskowych, osłonowa – z cegieł klinkierowych, wapienno – piaskowych, betonowych bądź ceramicznych. Pomiędzy nimi mieści się izolacja ze styropianu bądź wełny mineralnej. 

Na mury dwuwarstwowe składają się materiały budowlane takie jak w ścianach trójwarstwowych, a izolację – styropian ochrania się wyjątkową siatką z włókna szklanego oraz warstwą tynku. Najpopularniejsze w budownictwie energooszczędnym są ściany jednowarstwowe z pustaków keramzytowych, które zapełnione są granulatem styropianowym. Wykorzystywane jak wyżej materiały budowlane, czasami, zamiast tynku okładane są drewnem, co budynkowi nadaje ciepły, przyjazny charakter, a jednocześnie jest dodatkową warstwą izolacyjną. Co wobec tego zrobić, by to ciepło zatrzymać, bądź też o wiele ograniczyć jego utratę? Prócz ewidentnego zadania, dach pełni dodatkowo rolę strojną. Wypada wobec tego się na serio zastanowić, jakich materiałów budowlanych użyjemy do jego wykończenia, mając w perspektywie dużo lat. Od witryny naocznej, estetycznej pomoże nam w tym architekt projektujący dom. Ma okazję się w następstwie tego okazać, że najbardziej właściwe budowlane materiały sig na pokrycie dachowe pasujące do mieszkania będą trzcina lub też drewniane gonty. 

Struktura dachu, czyli więźba z reguły jest wykonana z drewnianych belek i desek, a sposób ich połączenia uzależniony jest od szkicu domu. Niebezużyteczna jest izolacja cieplna, perfekcyjna będzie z kilku warstw wełny mineralnej. Wymagane będzie położenie paraizolacji, jaka ochroni wełnę mineralna przed zawilgoceniem, a bowiem folia obejmuje dodatek aluminium, będzie odbijała ciepło z powrotem do wnętrza domu. Okładzina immanentna dachu ma okazję być wykonana z desek – równocześnie będą tworzyły dekoracyjne wykończenie. Kamień akompaniował człowiekowi od okresów prehistorycznych. 

Jako oręż, narzędzie, budulec. Przed stuleciami podstawowymi materiałami budowlanymi były jednak drewno, muł, glina. Towary plastyczne, które nie wymagały szczególnej obróbki przez człowieka. W miarę rozwoju cywilizacji, kamień jako materiał budowlany zaczął wypierać muł, glinę – jakie używano jako spoiwa oraz do uszczelniania kamiennych ścian, murów, łączono go z drzewem, konstruowano konstrukcje porządne, dające człowiekowi ciepło i ochronę przed deszczem, lub chłodem. Kiedy człowiek posiadł zdolność i możliwości obróbki kamienia, z kamienia wykonywano detale ozdobne takie jak kolumny, listwy, progi. Towary budowlane z obciosanego kamienia, pozwalały na budowę coraz pokaźniejszych oraz trwalszych budynków. Na ówczesnych rynkach zaczęły się pojawiać marmury i granity przywożone z Austrii, Włoch, jakie po obróbce nadawały się na posadzki, kolumny, schody. Różnorodne kolory i odcienie tych twardych kamieni sprawiały, że materiały budownicze z nich wykonane stanowiły jednocześnie dekorację danej budowli. Prócz piaskowca, wapienia, granity oraz marmury zezwoliły na konstrukcję wielu imponujących zamków, pałaców, dworów, które jesteśmy w stanie podziwiać do dziś.